Kiedy mowa o samochodach, które pojawiały się w znanych klasykach filmowych na myśl od razu przychodzi kino amerykańskie. Pod tym względem Hollywood nie ma sobie równych. W przeciągu kilku ostatnich dekad na ekranach kin zagościła imponująca liczba filmów, które przeszły do historii między innymi dzięki klasycznej już dzisiaj motoryzacji.

Pontiac_Firebird_Transam_SE_1977

Pontiac Trans AM

Mistrz kierownicy ucieka to jedna z najbardziej znanych i zwariowanych komedii lat 70-tych. Dzięki niej zasłynął, nie tylko Burt Raynolds, ale również samochód – Pontiac Trans AM, którego amerykański gwiazdor z pewnością nie oszczędzał kręcąc swój pierwszy hit. W zeszłym roku został wystawiony na sprzedaż oryginalny egzemplarz Pontiaca Trans AM z filmu Mistrz kierownicy ucieka.

pobrane

Dodge Challenger 1970

Rocznik 70-ty Dodge challenger koniecznie w kolorze białym – takie auto stało się swego rodzaju symbolem zaraz po tym, jak pojawiło się w filmie Znikający punkt. Jest to bez wątpienia kino pościgowe na najwyższym poziomie. Po raz kolejny są to lata 70-te a więc dekada, w której kino drogi przeżywało swoje apogeum. Emerytowany policjant – Kowalski musi dostarczyć samochód z Denver do San Francisco. Bohater zaczyna wykorzystywać możliwości swojego auta w momencie, w którym zaczyna go ścigać policja. Film został uznany za buntowniczy manifest pokoleniowy, a Dodge challenger stał się kolejnym autem – symbolem. Samochód pojawił się na szerokim ekranie również w filmie Death Proof Quentina Tarantino. Reżyser nawiązuje w nim do kultowego Znikającego punktu i po raz kolejny pokazuje co potrafi stary dobry Dodge Challenger, tym razem z kobietą za kierownicą.

Paul Nigh's 'TeamTimeCar.com' Back to the Future DeLorean Time Machine

Delorean DMC-12

Charakterystyczny surowy kolor i opływowy „rekini” kształt sprawiają, że Delorean DMC-12 wciąż prezentuje się wręcz zjawiskowo. Już z założenia miał to być samochód wykonany w estetyce futurystycznej. Co prawda Delorean DMC-12 nie zrobił wielkiej furory na rynku motoryzacyjnym, jednak sporej popularności przysporzyła mu właśnie kinematografia. Auto weszło na stałe do amerykańskiej kultury popularnej dzięki nakręconej w latach 80-tych słynnej trylogi o podróżach w czasie – Powrót do przyszłości z Michaelem J. Foxem i Christopherem Lloydem w rolach głównych. Seria filmów o zwariowanym naukowcu, który przerobił Deloreana DMC-12 na wehikuł czasu podbiła serca, zarówno młodych, jak i dorosłych widzów na całym świecie. Wyprodukowano zaledwie 9 tysięcy egzemplarzy w latach 81 – 83. W roku 2007 wznowiono produkcję. Warto również wspomnieć o nielakierowanej karoserii ze stali nierdzewnej oraz o otwieranych do góry drzwiach, które do dzisiaj robią niesamowite wrażenie.

Dodaj komentarz