Prawo jazdy, a znajomość podzespołów samochodowych

Większość kierowców prowadzących samochody często nie zdaje sobie sprawy z dokładnego działania i funkcjonowania poszczególnych podzespołów i elementów w nim się znajdujących. Oczywiście nie jest to kwestia konieczna. Żadne prawo nie każe nam przecież znać wszystkich elementów silnika. Za takie sprawy odpowiedzialni są fachowcy pracujący w serwisach samochodowych. Niemniej warto jest czasem pochylić się nad niektórymi elementami, bądź systemami znajdującymi się w naszych autach.

Electronic Stability Program

Weźmy na przykład taki układ ESP. Pomaga on na co dzień rzeszy kierowców. Zasada jego działania jest prosta. ESP jest układem elektronicznym, którego zadaniem jest stabilizacja jazdy podczas pokonywania zakrętów. ESP przejmuje wtedy kontrole nad układami ABS. Jest on tak inteligentnym urządzeniem, że uruchamia się samoczynnie. Bardzo ważny jest fakt, iż system ESP, jest obowiązkowym wyposażeniem nowych samochodów wyjeżdżających na drogi Unii Europejskiej.

Nie zawsze stabilny.

Jak każde urządzenie w samochodzie tak i układ ESP, może się popsuć. Bardzo ważne jest wtedy, by nie naprawiać niczego na własną rękę. Jeśli nasz ESP szwankuje trzeba udać się do specjalistycznego serwisu samochodowego w którym przeprowadzona zostanie diagnostyka i odpowiednia naprawa. Pamiętajmy, ze to urządzenie to dość skomplikowana część naszej samochodowej elektroniki i lepiej czasem wydać trochę pieniędzy na jego profesjonalna naprawę. W grę wchodzi przecież nasze bezpieczeństwo a ono w przypadku samochodów powinno Stanowic najistotniejszą kwestie.
 

Dodaj komentarz