Dlaczego tak dużo osób zdaje prawo jazdy w małych miastach?

Egzamin na prawo jazdy niby wszędzie wygląda tak samo: trzeba odpowiedzieć na pytania teoretyczne, a następnie wsiąść do auta, wykonać polecenia egzaminatora i… nie złamać przy tym przepisów. W praktyce okazje się jednak, że zdawalność egzaminu jest znacznie wyższa w małych miastach, niż na przykład w Warszawie. Dlaczego tak się dzieje?

Mniejszy ruch na ulicach

Warszawskie ulice są niemal nieustannie zatłoczone – także poza godzinami szczytu. Przez stolicę przejeżdżają każdego dnia tysiące osób, których miejscem docelowym są najróżniejsze miejsca w Polsce. Zestresowany zdający często jest więc przerażony, gdy widzi ogromną ilość aut przy rondzie lub na parkingu – do tego nie wie przecież, czego po tych wszystkich kierowcach można się spodziewać. W małych miejscowościach panuje zdecydowanie większy spokój – ułatwia to skupienie się na drodze i poleceniach osoby egzaminującej.

„Kierowca w krawacie jest mniej awanturujący się”

Nie zawsze parafraza tego PRL-owskiego sloganu sprawdza się w prawdziwym życiu. W dużych miastach na ogół panuje niższa kultura jazdy niż w małych miejscowościach. Powód jest całkiem prosty: w małym mieście ludzie po prostu się znają, a do tego rzadziej zdarzają się gigantyczne korki, które frustrują kierowców. Zdający poza Warszawą statystycznie rzadziej spotyka się z sytuacją, gdy ktoś na niego trąbi lub usiłuje wymusić pierwszeństwo. Dla osoby, która właśnie zdaje egzamin, nawet krzywe spojrzenie innego użytkownika drogi potrafi być stresujące – a cóż dopiero zajechanie drogi czy obraźliwe gesty!

Na rozstaju dróg

Warszawa obfituje w miejsca, które można uznać za egzaminacyjne „pułapki” – liczne skomplikowane skrzyżowania, wiadukty czy przejazdy tramwajowe, z którymi nawet doświadczeni i pewni swoich umiejętności kierowcy miewają problemy. Zdawanie egzaminu na prawko w małym mieście ma tę przewagę, że pewne „utrudnienia” po prostu nie występują lub jest ich zdecydowanie mniej. Zwykle wystarczy kilka razy odwiedzić z instruktorem trudniejsze miejsca, aby wiedzieć, jak zachować się w każdej możliwej sytuacji.

Wiele innych ciekawostek na temat egzaminów i kursów prawa jazdy znajdziesz na http://liniaszkolenia.pl/baza-wiedzy/

Dodaj komentarz