Trzecia generacja Chevroleta Corvette była produkowana w latach 1968-1982. Model ten przeszedł ogromne zmiany, a mimo tego stał się najdłużej produkowaną odsłoną amerykańskiego producenta.
W 1968 roku zaprezentowano model znany jako Stingray. Pasjonaci motoryzacji nadali mu nazwę ,,shark” (rekin) ze względu na charakterystyczną i dynamiczną stylistykę. Corvette wyróżnia się wydatnymi nadkolami i cofniętą kabiną pasażerską. Tak jak w poprzednim modelu pozostawiono składane przednie reflektory i podwójne tyle światła.

corvette c 3

Jednostki napędowe w generacji C3 przeszły dość sporą przemianę. Zamiast masywnych 435 konnych silników montowano słabsze i oszczędniejsze. Efekt ten spowodowany był przejściem na benzynę bezołowiową, rygorystyczne normy poziomu emisji spalin i inne oczekiwania klientów. Od 1975 roku montowano silniki o mocy 165 KM.

corvette stingray

Choć liczba koni mechanicznych uległa zmniejszeniu to konstruktorzy postawili na udoskonalaniu Corvette pod względem technologicznym. Wprowadzenie termoutwardzalnych kompozytów pozwalało na uzyskiwanie gładkiej powierzchni paneli nadwozia, co zmniejszało czas potrzebny do obróbki przed lakierowaniem. Postanowiono także odejść od tradycyjnych włókien węglowych, zastępując je lekkimi tworzywami sztucznymi. W 1978 usunięto pionową tylką szybę osłoniętą słupkami i wprowadzono dużą panoramiczną szybę.

chevrolet cortette c3

Zmniejszenie osiągów Corvette nie wpłynęło na obniżenie zamówień. W 1979 roku zakupiono ponad 58 tys. modeli C3, co jest rekordem w historii tej generacji. Łącznie od 1968 do 1982 roku wyprodukowano ponad 542 tys. sztuk amerykańskiego auta.

źródło zdjęć: pinterest.com

Dodaj komentarz